1 / 2
Oliebollen is een gerecht uit de Hollandse keuken. Je maakt het in ongeveer 60 minuten, genoeg voor 35 personen. Belangrijkste ingrediënten: tarwebloem, verse gist en kaneel.
Afbeelding van Marjon Besteman-Horn via Pixabay
Ingrediënten
Voor
35
personen
- 1 kilo tarwebloem
- 1 liter water
- 20 gram zout
- 50 gram suiker
- 80 gram verse gist ( te koop bij de warme bakker)
- of 4 zakjes gedroogde gist van 7 gram, staat gelijk aan de genoemde hoeveelheid verse gist.
- 10 gram kaneel
- enkele druppeltjes citroensap
- 200 gram rozijnen
- 100 gram verse appelstukjes
Benodigdheden
- Friteuse
- Mixer
Bereidingswijze
- Los het gist op in het water en meng het kort. Doe de bloem erbij en meng het beslag kort met een mixer op de laagste stand. Werk de vulling erdoor. Met de hand of een paar minuten met de mixer goed mengen. Laat het beslag 45 minuten (en niet korter!!) op een warme plaats rijzen. Voorkom uitdroging door een natte theedoek over de emmer te leggen. Denk erom dat het beslag behoorlijk rijst, gebruik dus een ruime emmer. Schep het beslag met een lepel of ijsknijper in olie van 180 graden Celsius. Als u een frituurpan gebruikt, zet deze dan op 190 graden! Bak ze circa 6 minuten Gebruik arachideolie. Ververs de olie regelmatig.
Afbeelding van Marjon Besteman-Horn via Pixabay
Bron: Overig
Heb je dit gemaakt?
Laat het weten — het komt in je kooklogboek te staan.
Veelgestelde vragen
Voor hoeveel personen is Oliebollen?
Dit recept is voor 35 personen. Met de porties-knop pas je de hoeveelheden eenvoudig aan.
Hoe lang duurt het om Oliebollen te maken?
Reken op ongeveer 60 minuten bereidingstijd.
Uit welke keuken komt Oliebollen?
Oliebollen hoort bij de Hollandse keuken.





Nog even iets over olie. De originele auteur van dit recept (nog altijd hartelijk dank) heeft het over arachideolie. Dat is aardnotenolie oftewel pindaolie zo je wilt. De kwaliteit van deze olie ligt alleen maar in het feit dat de olie redelijk hard is en niet zo snel in kwaliteit achteruit gaat. Maar wat doe je met je gebruikte dure arachideolie die naar allerlei smaakstoffen smaakt/geurt etc?. Zeker als je kaneel in je recept gebruikt.Gewoon standaard olie gebruiken en als je denkt dat het zonde is om weg te gooien en de olie heeft niet teveel bollen gezien, dan kun je de olie altijd voor wokgerechten gebruiken.
Weggooien is …ja je weet wel en bewaren is fouteboel. De olie wordt alleen maar ransig. Grtjs, Hugo Thailand
Wel even de reacties nakijken Stevan. Zelfs onder jouw reactie ligt een antwoord.
welk olie heb je nodig en moet je een frituurpan gebruiken:?
Hallo Hilde,
Dit recept is voor 40 stuks ongeveer. Ik denk dat als je er maar 20 hebt, de kinderen vlug klaar zijn.
Dorien,
Olijfolie kan, maar is niet zo neutraal van smaak als bijvoorbeeld zonnenbloemolie, wat normaal gesproken een prima olie is voor oliebollen. Daarbij is olijfolie een stuk duurder.
Hallo Lex,
Wij hebben bij gebrek aan poedersuiker gewone suiker in de keukenmachine verkleind…..
Duurt wel lang maar bij gebrek aan beter een zeer goede oplossing! Gelukkig heb je nu winkels gevonden waar je poedersuiker kunt kopen!
Ook ik zoek hier in Duitsland regelmatig naar ingredienten. Vaak kan ik ze lange tijd niet vinden en dan opeens loop je er tegen aan. Ik heb daarnaast het geluk dat ik niet ver van Nederland woon en er regelmatig op bezoek ga. Daar koop ik dan veel producten die ik hier niet kan kopen (Nederlandse pindakaas is daarvan goed een voorbeeld). Helaas merk ik vaak dat ook in Nederland bepaalde producten uit de handel zijn gehaald bij de in Nederland bekende grote supermarkten.
Ik ga maar wat ijs van de autoruiten krabben en mijn dochter naar het kinderdagverblijf brengen.
😉
Merhaba indovoc, bedankt voor de tip maar ik had het inmiddels gevonden bij de Migros, Metro en de BIM. Je moet het eerst ontdekken hier hè.
Hallo Hilde,
Zolang je alleen de ingredienten qua gewicht halveert lijkt het me geen probleem. Baktijden en temperaturen blijven gewoon hetzelfde!
Veel plezier vandaag!
Serge:p
Dag Hilde, ja je kunt de ingrediënten zonder problemen halveren. Let wel even op de vloeibaarheid van het beslag. Dat is wat moeilijker te regelen.
Succes.
Hoi iedereen, Wat is het toch fijn om reacties van over de hele wereld te lezen. Ik ga hier in Vlaanderen deze namiddag bakken voor het kinderfeestje van mijn dochter; Kan ik de ingrediënten halveren zonder problemen denken jullie? Of moet ik dan kleine dingen veranderen? Ik dacht het niet maar ja ..met al die oliebollenkenners hier.
Hallo Oliebollenliefhebbers uit allerwelt!
Wat heerlijk dat overal de pannen weer aan staan of gaan om de heerlijke oliebollen te bakken. Bij ons in de buurt van Keulen hebben we momenteel geen sneeuw maar het is wel erg koud met overdag temperaturen van iets onder het vriespunt. Ik wil na de Kerst weer gaan bakken in mijn schuurtje, die kan ik met een houtkacheltje wat vorstvrij houden. Het voordeel is dat de bakgeur dan niet zo blijft hangen. Ik moet alleen nog een grote gasbrander zien te regelen en ene lekkere grote pan (normaal kook ik op stroom want wij hebben geen gasaansluiting).
Ik wens iedereen alvast fijne Kerstdagen toe!
Groetjes Serge
🙂
Hey Mia. Ik kom ook uit Twente, Enschede, maar woon sinds 20 jaar in het buitenland. Ik bak de oliebollen gewoon in cornoil, want we kunnen hier in de US niet veel andere olie krijgen. Olijfolie lijkt mij niet geschikt maar misschien is daar andere mening over.
Hallo allemaal,de merels zijn over gegaan in een soort geluid van tsjilpen ,…rare vogels hoor in het dorp 😀
Ik woon in Twente ,overijsel,Nederland,..Ik heb al olie gekocht.Welk soort olie bakken jullie de oliebollen ? Daar zit ook veel verschil in.Kan je ook in olijfolie olibollen bakken ? Of is dit al gevraagt .
Reactie van poedersuiker was bedoeld voor Lex Heufke
poedersuiker is ook in Turkije verkrijgbaar bij oa de MIGROS en KIPA
ik woon zelf ook in Alanya
poedersuiker hoeft niet uit holland te komen.bij de migros en andere zaken verkopen ze ook poedersuiker.ik woon ook in Turkije(alanya)
Hallo Liske, leuke naam trouwens, ieder soort eten is er om van te genieten dus ook het klaarmaken van het eten. En wanneer je elkaar kunt helpen genieten is dat toch het mooiste? Veel plezier bij het bakken.
Hallo Mia, ik ben ook benieuwd waar jij woont. Ik woon in Turkije aan de kust maar hoor geen merels bij ons om het huis.
Doe maar babyfles temperatuur.;)
ook de temperatuur van het vocht,dus melk of water is van zeer groot belang.liever iets te koud dan te warm.
Leuke reacties zijn dit, eens iets anders dan recepten afkraken of willen verbeteren. Ik ga meestal oliebollen kopen maar dit jaar wil ik zelf gaan bakken en ik ben blij met jullie tips!
Waar woon je Mia? Wij zitten hier in een halve meter sneeuw, gezellig! Dan wordt er binnen altijd gekookt! Nou ik doe dus half water, half bier in het beslag maar ja dat weet iedereen zo langzamerhand wel en inderdaad ook veel kleine stukjes appel en een combi van rozijnen/krenten (in water geweld) Je kan ook stukjes abrikoos doen natuurlijk! Die merel zit zich ook al op een oliebol te verheugen!