Ouderwetse erwtensoep is een gerecht uit de Hollandse keuken. Je maakt het in ongeveer 180 minuten. Belangrijkste ingrediënten: spliterwten, ongeveer 3 liter water en grote preien.
Misschien ook lekker
Zo maakte mijn vader ook altijd de erwtensoep, dus het brengt weer leuke herrinneringen naar boven. We aten het meestal als het heel hard gevroren had, dan zette hij de soep in nacht in de vrieskou, dan smaakte het daarna nog lekkerder!
Ingrediënten
- 500 gram spliterwten
- ongeveer 3 liter water
- 1 pond krabbetjes in niet te grote stukken (=varkensvlees)
- 250 gram in dobbelsteentjes gesneden vers spek
- 2 (of meer) grote preien
- 1 grote winterpeen
- 1 selderijknol
- 1 bosje bladselderij
- eventueel een paar aardappelen
- 1 rookworst
Bereidingswijze
- De spliterwten wassen en 1 uur koken in 3 liter water. Dan de krabbetjes en het vers spek erbij doen. Als het kookt even afschuimen. Alles weer 1 uur laten doorkoken.
- Ondertussen de groente zo klein mogelijk snijden. De bladselderij snipperen.
- Al deze groenten bij de soep doen (na twee uur koken dus) en het geheel nog ruim een half uur laten koken.
- Neem de krabbetjes uit de soep, verwijder de botjes en snijd het vlees klein.
- Roer de soep glad door een passe-vite (roerzeef) en breng hem zo nodig nog op de juiste dikte met kokend water of bouillon.
- Laat de rookworst even in heet water wellen en voeg hem daarna in plakjes gesneden op het laatst toe. Uiteraard ook het vlees toevoegen. Eventueel nog op smaak brengen met zout en peper.
- Eten met (bruin-)brood of roggebrood met katenspek.
Zo maakte mijn vader ook altijd de erwtensoep, dus het brengt weer leuke herrinneringen naar boven. We aten het meestal als het heel hard gevroren had, dan zette hij de soep in nacht in de vrieskou, dan smaakte het daarna nog lekkerder!
Veelgestelde vragen
Hoe lang duurt het om Ouderwetse erwtensoep te maken?
Reken op ongeveer 180 minuten bereidingstijd.
Uit welke keuken komt Ouderwetse erwtensoep?
Ouderwetse erwtensoep hoort bij de Hollandse keuken.
Heb je dit recept gemaakt?
Eén tik, en andere thuiskoks zien dat dit recept werkt. Als lid komt het ook in je kooklogboek.

ALKIEN :wat een rotopmerking naar Karin ! Niemand is oorspronkelijk , ook jij niet en dus ook niet in recepten .alle recepten komen ergens vandaan . De kunst is om er een persoonlijk tinje aan te geven , er creatief mee om te gaan , dan is het van jou !!!;):p
Tip: vers spek moet je tevoren bij de slager bestellen. Hij / zij moet dat uithouden bij het uitbenen van het varken. Direct daarna wordt het spek gepekeld of gerookt, en dan is het geen vers spek meer.
Ik begin nu toch te denken dat je recepten…deels pikt van een ander. Je voegt er wat aan toe, of zegt “ik heb het zelf gemaakt.” Is niet 1e x Karin, zit er niet mee hoor, maar blijf je eigen recepten doen. Wortel hoort er idd niet in. bladselderij al vrij snel toevoegen, nee. Dan kookt het weg.
De wortel werd in het westen van Nederland wel in de snert gebruikt in het oosten van Nederland echter niet.
Hoi Beertje,
Mijn vader is een echte Heemskerker, maar mijn moeder is een Rasechte Brabandse. Zij kwam uit Bergen op Zoom, naar hier in Beverwijk. Heb ik zo je vraag beantwoord?
Heerlijk, de snert van iederen te lezen. Zelf maak ik hem van varkenshieltje en snijd, als deze gaar is, ’t vet er helemaal af. De rest, kleingesneden, komt dan in de soep. Ook heb ik de wortel erin geprobeerd en vond ’t lekker! De kookworst laat ik over aan de liefhebber. Verder breng ik hem op smaak met peper, zout, tuuinkruiden etc. Geloof me, m’n moeder is 90 jaar en lust geen snert. Die van mij echter wel. Ik breng haar dan ook altijd ’n maaltje in ’t verzorgingshuis!
Zoek eens op Google, in de volkskrant stond ook een artikel Van soup tot Snert.
Uiteraard is er veel meer te Googlen. Hoe dan ook, bewaar de winterpeen voor e hutspot. En eerlijk gezegd, ik zie mij nog niet zo gauw bij de slager om een halve varkenskop vragen. Vroeger thuis moest er altijd brood in de erwtensoep en wel zoveel dat je er ook een muurtje mee kon metselen.
Experimenteer en geniet (hopenlijk). Huub
:p
Hallo Karin, met de laatste zin ben ik het volkomen eens.
Maar als je een gerecht noem moet je dat gerecht ook maken zoals het hoort. Waarom denk je dat die Pizza Marquerita zijn erkenning wilde hebben?
Heb ik nog een vraag voor je ….Waar kom je of liever je Vader , vandaan? ik bedoel welk deel van ons land.
Maria1, als je dan gewoon het Vlaamse woord gebruikt…en dat er even bij zet…..maar in diedingen zit niet genoeg bot met pictine.
Als ik tijd heb zal ik wel eens het recept voor echte Amsterdamse Snert opschrijven hier.
Beertje:p
Hallo Beertje, mijn vader is helaas overleden, maar die zou nu dik in de 80 zijn geweest. Ik was namelijk een nakomertje, dus mijn ouders waren vrij oud. De een maakt het zo en de ander weer zo. Iedereen heeft zo zijn eigen smaak van wat hij/zij lekker vind:);)
Oke Maria duidelijk, ik gebruik altijd een moppie harst karbonade. 🙂
brabanders hebben een taalgebruik dat eerder verstaanbaar is in Vlaanderen, maar halscrêb is hals-of schoudervlees van het varken , waarvan men ook de hals – en schouderkarbonades maakt 😉
gebruik eens tauge-boontjes of in de reformwinkel ook wel bekend als mungbonen;in de toko is het ook te krijgen als katjang-idjoe boontjes. Bereid deze indische ertwnsoep zoals je gewend bent snert te maken,maar geen wortel erbij,dat is (vind ik) niet lekker. Hopelijk hoor ik eens wie het gemaakt heeft.:p:p
Hallo Maria, ik wil niet zeven, maar halscrêb ? Google kan er geen brood van bakken en alleen crêb geeft onleesbare teksten. Alstublieft kan je dit verduidelijken?
Een flinke flabber spekzwoerd bij de spliterwten geeft echt ook voldoende “bindmiddel”. 😉
Hans.
soep niet zeven !!!
geen spek en geenkrabbetjes , liever halscrêb !
en goeie snert duurt 3 dagen : 1 voor erwten e vlees koken, 2 voor de groenten erbij , 3 voor het doortrekken van de smaak en geur en de rookworst ; vergeet de ui niet en evt. knoflook (in het begin):p
O ja, niet door de zeef a.u.b.;)
Er hoort geen winterpeen in de erwtensoep, ik vraag me af wie dat ooit verzonnen heeft. En Beertje, rookworsten in de snert vind de een erg lekker, ik dus, en een ander niet, een kwestie van smaak. En inderdaad, geen krabbetjes maar een poot of hamschijf, dat geeft de gelatine af waardoor de soep dik wordt zodat de houten lepel blijft staan. Heerlijk soepje, ik maak hem ook zo maar dan zonder de peen. Groetjes Gerda :p:p:p
Laat de winterwortel uit het recept dat scheelt n.l. echt een slok op een borrel m.b.t. het zuur worden van je soep.
Voeg na opscheppen van de soep in kom of bord eens een half theelepeltje sambal-oelek toe.;)
Hallo….
Ik weet niet Hoe oud Uw vader is of was, en wat U onder “ouderwets”
verstaat.
Maar ouderwets is bij mij zo’n 70 jaar geleden, ( ik ben 72) en krabbetjes bestonden toen nog niet en Rookworst was er wel maar niet voor de burgers.
Men nm,aakte toen snert…zoals echte erwtensoep heet, met een hele of halve varkenskop afhankelijk van de pan of de wasketel waar dat vroeger in Amsterdam in de Jordaan gemaakt werd.
Rook worst in de snert bederft de smaak van de snert en geeft daarbioj een hoop zout af aan de soep. Een controle of erwtensoep snert mag heten…..laat de soep een nacht overstaan en probeer dan of een houten lepel rechtop midden in de pan blijft staan.
Beertje
Lekker. ik voeg 2 rookworsten toe, en roer de soep niet door een zeef, zodat je nog kunt zien wat erin zit. Ook ik zet hem als hij klaar is buiten (of in elk geval koud) weg, omdat je de kans hebt op zuur worden als je hem te langzaam af laat koelen.