Stamppot van Appelen en Aardappelen (Hete bliksem) is een gerecht uit de Hollandse keuken. Je maakt het in ongeveer 120 minuten, genoeg voor 4 personen. Belangrijkste ingrediënten: zoete appelen, aardappelen en varkensklapstuk.
Misschien ook lekker
Dit recept hen ik letterlijk overgenomen uit een kookboek wat ik gisteren kado kreeg voor mijn verjaardag, uit 1929. (het boek dan, he)
De titel van het boek is: 'HET NIEUWE KOOKBOEK'.
Zelf heb ik nog nooit Hete Bliksem gegeten, vond de combi appels en aardappelen en appels wat vreemd. Om er over mee te kunnen praten, ga ik de uitdaging toch maar eens aan;-)
Ingrediënten
- 1 kg zoete appelen
- 750 gr aardappelen
- 40 gr jusvet of uitgesmolten rundvet
- 1/2 eetlepel stroop
- 750 gr varkensklapstuk
- zout
Bereidingswijze
- Spoel het klapstuk af en zet het op met 3/4 liter kokend water en 1/2 lepel zout. Laat het vlees zo'n 2 uur zachtjes koken, tot het bijna gaar is.
- Schil ondertussen de appels vlot, snijd ze in vieren en haal de klokhuizen eruit. Doe elk geschild stuk meteen in een bakje koud water, zodat de appel niet bruin wordt.
- Spoel de appelstukken nog even af en kook ze daarna in de bouillon van het klapstuk.
- Schil de aardappelen en snijd ze in stukken. Hebben de appels ongeveer 3 kwartier gekookt, leg de aardappelstukken er dan bovenop en kook alles samen gaar; reken daarvoor op 1 tot 1 1/4 uur.
- Gebruik een pan met een dikke bodem en let op dat er niets aanbrandt; giet er zo nodig tussendoor wat kokend water bij.
- Haal het vlees uit de pan en stamp de appels en aardappelen goed door elkaar.
- Laat de stamppot tot slot nog zo'n 20 minuten stoven met het vet en de stroop en leg het vlees er zolang bovenop, zodat het warm blijft.
Gebaseerd op een recept uit een kookboek wat ik gisteren kado kreeg voor mijn verjaardag, uit 1929. (het boek dan, he)
De titel van het boek is: ‘HET NIEUWE KOOKBOEK’.
Zelf heb ik nog nooit Hete Bliksem gegeten, vond de combi appels en aardappelen en appels wat vreemd. Om er over mee te kunnen praten, ga ik de uitdaging toch maar eens aan;-)
Veelgestelde vragen
Voor hoeveel personen is Stamppot van Appelen en Aardappelen (Hete bliksem)?
Dit recept is voor 4 personen. Met de porties-knop pas je de hoeveelheden eenvoudig aan.
Hoe lang duurt het om Stamppot van Appelen en Aardappelen (Hete bliksem) te maken?
Reken op ongeveer 120 minuten bereidingstijd.
Uit welke keuken komt Stamppot van Appelen en Aardappelen (Hete bliksem)?
Stamppot van Appelen en Aardappelen (Hete bliksem) hoort bij de Hollandse keuken.
Heb je dit recept gemaakt?
Eén tik, en andere thuiskoks zien dat dit recept werkt. Als lid komt het ook in je kooklogboek.

als het goed is, is er nu een column of blog (????) van mij geplaatst???
Ok, nu even genieten van alle overheerlijke gerechten op Tenerife, en dan weer naar de Hollandse pot:p:D:p:D
Anna,ben ff vergeten te zeggen,mijn versie staat op mijn site:D
Leuk,weer een variatie! Heb het vaak gegeten,maar behoort niet tot mijn favorieten.Mijn versie heb ik toen ik nog in Twente woonde en vond dit het lekkerst.Je bet er vóór of er tegen..
Hoor wel hoe jij het vindt,Anna:D
Binnenkort ook maar eens proberen, dan:p En dan ga ik voor jouw versie;);)
Dit is een heerlijk recept, heb hem vaker zo gemaakt, alleen doe ik er nog 2 dikke uien bij, tussen de aardappelen en appels in, heerlijk:);):p
Over raapsteeltjes gesproken, ze zijn er al! Volgende week op het menu, zo lekker raapstelen-stamp!:D:D:D
Ja, dat klopt Gea.Ik wist het nog van de kostschool, haha.:);)
Las ik dat raapsteeltjes ook wel keeltjes of kelen worden genoemd:):)Stond op de Culinaire kalender 2012. Grappig;);)
:p:p Dit recept gaat niet over “menschen-onderdelen”:p:p Wat ik eruit op kan maken, is dat er “zoutevisch” voor wordt gebruikt;);)
Is dit wellicht toch “Het eerste kookboek voor kannibalen?”;)
Blijkbaar interessante kookboek 😉
Dit is de twaalfde druk, samengesteld door A. Koopmans-Gorter en G.A.M/ de Boer-de Jonge. Staan wel heel aparte gerechten in :p:p Wat denk je van: Gestoofde Lippen en Keeltjes?:p:p
Anna, ik heb Het Nieuwe Kookboek uit 1982 14de druk. Misschien heb jij de eerste druk die was toen voor “beginnelingen die goed koken een noodzakelijkheid vonden”. En het mijne heeft als motto: “intelligent koken is een kunst”. Benieuwd wat voor motto ze nu gehad zouden hebben.:D
Nou, ik bedoel eigenlijk dat jij de keuken moet reserveren om zelf achter de pannen te gaan staan en je lief te verrassen met een heerlijk maaltje:p:p:p
Puh!!!!
Ja, grappig he:p
Enne; fijnproever, ga maar vast de keuken reserveren bij je kokkin, zal nog wel lastig worden:p:p
Anna de schrijfwijze zullen er maar niks over zeggen hé, Antiek maar fijn om te lezen ” de tijd van toen” :);):p
Gaan we een wedstrijdje houden Anna en Erwin, kijk er naar uit :);):p
Nou ja, zeg! :p:p;);)
Ik denk toch dat ik voor het recept van Erwin ga; als jij nou deze uitprobeert, kunnen we gaan vergelijken..:);):):p