RECEPTEN
COLUMN
BLOG
HOME
LEDEN
TOEVOEGEN RECEPT ZOEKEN RANGLIJST
GebruikersnaamWachtwoord
Registeren
RECEPTEN
BBQ & GRILLEN
BIJGERECHTEN
BROOD
DIEET & SLANK
DRANKEN
EXOTISCH
FAIRFOOD
HAPJES
HOOFDGERECHTEN
IJS
KINDEREN
MAKKELIJK & SNEL
NAGERECHTEN
ONTBIJT & LUNCH
SAUZEN & DRESSINGS
SNACKS
SOEPEN
SPECIALE GELEGENHEDEN
TAARTEN, GEBAK & IJS
VERGETEN GROENTEN
VOORGERECHTEN
KOOKVIDEO'S
HERKOMST
GEBRUIKER ZOEKEN
RECEPT ZOEKEN

BAKKEN BELEG GERECHT
Reacties op dit recept volgenPrint dit receptSMS de ingrediënten naar je mobiele telefoonEmail dit recept naar een vriend of vriendin Voeg dit recept toe aan mijn favorieten
Brood zonder kneden

Bereidingstijd: 20 minuten
Personen: zie maar 5 1
In te vriezen: Ja
Herkomst: Amerika
Categorie: Brood - Bakken
Recept is van: Hugo van Nijnatten
Ingrediënten
425 gram gewone bloemBloem
285 gram vloeistof, waarvan ongeveer 200 gram water en 85 gram bier.Alleen water mag ook, maar wat minder van smaak; elke soort bier geeft zijn eigen smaak. Veel vocht, maar dat moet
1 eetlepel gewone azijn of wijnazijn
1 gram droge gist. Erg weinig maar geen fout
6 – 7 gram zoutZout
Recept: Brood zonder kneden
Benodigdheden
Siliconenmat bij voorkeur
Siliconenspatel
Vuurvaste braadpan
Beslagkom
Oven uiteraard
Probeer ook eens
Broodje kip met mango
Verloren brood met amandelen en appel
Tongfilets met eekhoorntjesbrood en witte wijnsaus
Broodsterretjes
Yoghurtbroodjes
Bereiding
-Mix de droge ingrediënten; mix de natte ingrediënten.
-Mix alles met een spatel tot een homogeen beslag. Enigszins nattig, maar dat hoort zo.
-Plaats het deeg in een kom en laat 12 uur op kamertemperatuur rusten. In deze fase vindt een spontaan glutenvormingsproces plaats. Na deze tijd is het deeg enigszins gedubbeld en gebubbeld aan het oppervlak.
-Stort het deeg op een anti aanbak oppervlak en vouw het een aantal malen naar het midden tot een vastere bol ontstaat. Ongeveer 60 seconden vouwen. Dit is om kleinere luchtbellen te krijgen in het eindproduct. Gebruik een siliconenmat als je die hebt en een siliconen spatel. Je kunt ook op een niet te natte ondergrond werken.
-Plaats het deeg terug in de kom en laat nog 6 uren rusten. Totaal dus rond de 18 uren. Plannen dus.
Dit kan als volgt:
19:00 uur deeg mengen
07:15 uur deeg omzetten
13:15 uur deeg bollen
15:20 uur deeg bakken
16:20 uur brood klaar
17: 30 uur brood eetbaar
-Wederom deeg uit de kom storten en een paar keren omvouwen tot een bol.
-Een cirkel van bakpapier knippen, die 10 tot 20 cm groter is dan de bodem van de pan waarin je afbakt en vervolgens invetten met olie.
-Deegbal hierop leggen en dit samen in een (schone) kom leggen. Mag dezelfde zijn als de eerste keer.
-Nogmaals 2 uren rusten. Het deeg moet behoorlijk narijzen en liefst dubbel is hierbij de sleutel.
-Enige tijd voor verstrijken van de laatste 2 uren rusten, een vuurvaste pan of afdekbare schaal voorverhitten op 250°C. Let op…geen handgrepen aan de pan die kunnen smelten. Een Creuset pan of een andere BK achtige pan met metalen grepen is het beste. Hoe dikker de pan hoe beter.
-Het deeg in het bakpapier overzetten in de pan.
-Deksel erop en in de hete oven schuiven.
-Afgedekt 30 minuten bakken/stomen.
-Na 30 minuten de deksel verwijderen en nog eens 30 min. afbakken op 220°C. Heteluchtoven 200°C. De kerntemperatuur van het brood moet nu ongeveer 95 – 100°C zijn. Je kunt het brood tegen de eindtijd eruit nemen en even testen. Klop op de bodem en een hol geluid betekent gaar. Als het brood nog niet gaar is maar wel al bruin, dan plaats het terug in de oven en gaar nog even door bij een lagere temperatuur, 150°C bijvoorbeeld.
-Laat het brood op een rek afkoelen en bestrijk indien gewenst het brood direct met (suiker)water om een glanzende korst te krijgen. Niet altijd nodig want het resultaat is gewoon fantastisch. Niet denken aan dat super weekendbrood van de bakker, maar aan iets echts…een soort oerbrood dat je zelf hebt gemaakt.
De korst is behoorlijk krokant en het brood kan dan ook 1 a 2 dagen op de plank worden bewaard. Snijvlak goed afdekken; niet het hele brood. Oppiepen in de oven gaat ook zeer goed. Een minuut of 5 in een oven van 175°C.
Voorsnijden en invriezen kan ook, maar wacht dan tot het brood voldoende is afgekoeld.
Bij het ontdooien dient rekening te worden gehouden dat het een nattere broodsoort is, dus ontdooien duurt wat langer.

Dit recept is toegevoegd op: 30-03 2011

Mijn kookverhaal
Zelf heb ik dit brood een aantal keren bereid en ik vind het gigantisch.
Ik heb de informatie via buitenlandse websites verzameld en dacht dat het interessant genoeg was om te delen met de KookJij leden/lezers. Omdat de meeste informatie in het Engels is, dacht ik dat het ook wel handig was om dit voor u te bewerken.
Het is dus niet mijn idee, maar zo verrassend simpel, dat het gewoon niet mis kan. Dit in tegenstelling tot teleurstellende broden volgens de gangbare methode of met een broodmachine.
Opmerking
Met dit recept heb je geen vakkennis of een broodbakmachine nodig. Het eerste sneetje, lauwwarm met echte boter....dat is pas genieten.
Dit recept is ook heel goed te doen voor kinderen, mits de receptuur wordt gevolgd.
Voor bruin/volkorenbrood mag de hoeveelheid vocht wat omhoog, maar dat blijft een beetje experimenteren omdat de bruinbroodmixen niet allemaal dezelfde meel/graan verhouding hebben.

Bron: Diverse internet sites, zoal o.a. nokneadbread, nytimes, nokneadbread.org en alles wat je op internet zelf kunt vinden. nokneadbread.org is wat mij betreft de beste.
Stem of voeg toe op
Delen op Facebook Plaats dit recept op MSN Plaats dit recept op Twitter Voeg onze Gadget toe op je iGoogle Voeg onze widget toe op je Hyves Voeg de KookJij iPhone/iPod app toe aan je iPhone/iPod Bekijk de nieuwste recepten via RSS Mail dit recept naar een vriend of kennis Voeg dit recept toe aan mijn favorieten SMS de ingrediënten naar je mobiele telefoon
Reacties
Banketbakker henny
Reactie is niet OK
Reactie van: Banketbakker henny @ 20 Jul 12 20:35
Hugo bedankt voor dit prachtige recept op de ouderwetse manier bereid. Heel goed, ga zo door.

hugocnx
Reactie is niet OK
Reactie van: hugocnx @ 16 Apr 12 06:03
Hallo Gea, Als je valt over een grammetje, dan heb je gelijk. 85 g bier zal dan ergens rond de 84 g wegen. Mogelijk is bier zelf wat zwaarder dan water vanwege de opgeloste stoffen. Dus als we nu niet te technisch gaan doen dan houdt je gewoon 85 g aan. De oven op de genoemde temperatuur houden. Je bakt/kookt het brood eerst in een gesloten pan en het maakt hier niet uit of het een heteluchtoven is of niet. Dit is wel belangrijk voor het afbakken. Succes, Hugo

gea
Reactie is niet OK
Reactie van: gea @ 15 Apr 12 18:11
Dûh....dom van mij: ik kan het bier toch gewoon gaan wegen???

gea
Reactie is niet OK
Reactie van: gea @ 15 Apr 12 17:56
Hallo Hugo, In bier zit alcohol en alcohol weegt minder dan water. Is die 85 gr. gebaseerd op bier/pils of op water? Ik wil het brood graag bakken en wil het dus ook heel erg graag in één keer goed proberen te doenIk heb een heteluchtoven: moet ik dan beginnen met 230 gr. of toch gewoon 250? Ik ben een zeur maar wil toch wel graag een antwoord van je! Groetjes en alvast bedankt!!! Gea

mia7
Reactie is niet OK
Reactie van: mia7 @ 28 Jan 12 10:34
Hallo Hugo, dit ga ik deze week maken. Wat een spannend recept zeg! Dank je wel. Ik laat weten hoe het is geworden. Lieve groetjes Mia

Toon alle reacties (15)
Reageer op dit recept
Naam:
Email:
Nieuwste recepten ontvangen
Aanmelden op de nieuwsbrief
Klik hier om een profiel foto toe te voegen.
Meld u aan voor een nieuwsbrief
Email Adres:
  • Nieuwe Recepten
  • Nieuwsbrief