Ingrediënten Verse knoflook Goede 1e persing olijfolie,
wees niet te krenterig als het gaat om de prijs van de olie. Griekse olie is over het algemeen ook prima. Zeezout Eigeel Citroensap Water
Bereiding Doe ongeveer een dessertlepel grof zeezout in de vijzel. Snijdt een stuk of 5-7 (naar smaak) dikke knoflooktenen heel fijn leg ze op het zeezout. Nu ga je met de vijzel met enige druk het zeezout en de knoflook,al "malend" mengen. Als je ziet dat de knoflook helemaal fijn is en een goede dikke brij vormt met het zeezout, begin je, met een beetje druk, te roeren. Dat doe je in dezelfde snelheid, altijd dezelfde kant op. Nooit stoppen! Dan begin je met het toevoegen van de olie, je giet er (of vraag even aan iemand anders, je mag immers nooit stoppen met roeren), piépklein scheutje voor scheutje (een scheutje is nooit meer dan een paar druppels groot) telkens de olie bij. En natuurlijk: dóór blijven draaien, niet stoppen! Roer de All i oli zo dik als je wilt, en doe er dan op het laatst (ja, je roert nog steeds) eventueel nog een theelepel citroensap beetje voor beetje bij, en ongeveer een dessertlepel water. Niet iedereen doet dat, maar ik vind het wel lekker. De All i oli moet zo stevig en stijf zijn als jam. Als je de pot op z'n kop houdt, valt er niets uit. All i oli is het lekkerst bij lamsvlees, paella, zwarte inktvisrijst, fideuá en gebarbecue'ed vlees. Op Youtube staat ook een filmpje:
Dit recept is toegevoegd op: 27-11 2010
Mijn kookverhaal All i oli is een heel oud, traditioneel Catalaans recept, in de rest van Spanje zul je het gewoonlijk niet aantreffen in de restaurants. All = knoflook, i = en, oli=olie in het Catalaans. Dus nóóit meer de (grove) fout maken door het als aïoli of zo te schrijven, want dat woord bestaat dus helemaal niet!
Opmerking Echte All i oli kun je alleen, traditioneel, met de hand maken. Het gebruik van mayonaise is streng verboden, de gerechtaarde Catalaan krijgt een hartverknettering als hij dat ziet of proeft! (en ook van die vreselijke Calvé "aioli", dat is gewoon een smakeloze knoflooksaus!)
Over die eidooier hadden we het eerder (zie hieronder) En van verse knoflook en zeezout kun je zéker een dikke brij krijgen! We hebben het dan wel over verse knoflook hè, daar zit dus vocht in. Als je nog niet zo geoefend bent in het rondvijzelen en je telkens van hand moet wisselen omdat je moe wordt(ik heb reuma, maar denk ook aan ouderen) is het soms fijn als 'n ander meehelpt.
Je bent de eierdoooier vergeten in je beschrijving, bij de ingredienten staat hij er wel bij. Anders klopt het filmpje ook niet, hier wordt deze wel gebruikt. Hoe kun je anders een dikke brij krijgen, van alleen knoflook en zout? En deze saus met twee personen maken is wel heel stuntelig. Dat moet met een goede vijzel ook alleen kunnen!
Dit is leuk deze discussie, hier leer ik veel van. Stoor me alleen een beetje aan het woord 'grove fout', wat maakt dat nu uit hoe iemand het noemt. vrnd grt Hans
Aioli is n verbastering van het catalaanse all i oli. Omdat het stuk van de frans catalaanse grens tot ongeveer montpellier ook tot de catalaanse landen behoort (men spreekt daar ook catalaans en de inwoners noemen het catalunya nord) heb je dat, wat jullie noemen, franse (noord catalaanse) ei er soms bij. Ikzelf doe dat niet.
Neuh, zoals ik al mailde, dat hangt er van af, waarvoor ik het wil gebruiken!
Soms maak ik ook een gewone mayonaise en die deel ik door drie. Eentje met knoflook, een met kruiden en een met b.v. kerrie. Bij die met knoflook voeg ik soms wat meer olie toe. Gewoon, lekker koken dus.
Wouros, het zijn inderdaad twee verschillende sauzen. Het is maar net, waar je voorkeur naar uitgaat. Catelaans of meer Frans.
Ik vind beide lekker, ligt er maar net aan, waarvoor ik het wil gebruiken.
Grappig: Wikipedia meldt bij dit recept: aïoli Frans want met eigeel, en zonder eigeel all i oli het Catalaanse recept.De bereiding van de Catalaanse aioli verschilt van het recept. Een eierdooier wordt niet toegevoegd omdat er dan sprake is van een knoflookmayonaise, een toegeving aan de toeristen, en niet langer van een knoflooksaus. Door toevoeging van meer olijfolie wordt de saus vloeibaarder en minder uitgesproken van smaak.
Dus wat is het nu?